Çocuklarla New York ve Manhattan : 2. Bölüm

Yazıya ilk başlarken NewYork’un tek bir yazıya indirgemenin mümkün olamayacağını söylemiştim. Öyle de oldu… Şimdi öyle bir bölge geliyor ki, burası herhalde sadece bir yazıda yazılabilir..

Theatre District
http://www.timeout.com/newyork/things-to-do/new-york-attractions-times-square

Bu bölgenin içinde Times Square var dersem, herhalde neden komple bir yazıyı ayırmam gerektiğini siz de anlarsınız. Times Square’de ne yok ki diye sormak lazım??...

Yapmak istediklerinizin arasına, olmaz ise olmaz, mutlaka Madame Tussauds’u koyun, çünkü çocuklar için hakikaten eğlenceli üstelik onların da çok sevdikleri Rihanna, One Direction gibi şarkıcıları gördükçe müthiş keyifli dolaşıyorlar.

Ben açıkçası, 1985 yılında Londra’dakini gördükten sonra birçok yerde karşıma çıkmasına rağmen gitmeyi hiç düşünmemiştim. Ama itiraf etmeliyim ki, herhalde yıllar içerisinde teknolojinin de gelişmesiyle kopyalar neredeyse canlıdan öteler. http://www.madametussauds.com/newyork/default.aspx

Times Square’de, en azından birkaç saatinizi Toys’R US ve MMM’de mutlaka değerlendirin. Bunlar çok katlı ve oldukça kapsamlı yerler, dolayısıyla çocuklar nereye bakacaklarını şaşırıyorlar. Eh tabii en azından bir oyuncak alacak şekilde de kendinizi ayarlamanız lazım.

Times Square’de yemek yiyebileceğiniz her türlü mutfağa ait restoran var. Eğer deniz ürünleri ve karides seviyorsanız, benim favorim Bubba Gump, yazılarımı takip edenler bilirler, daha önce Chicago’yu yazarken de uzun bir bölümü Bubba Gump’a ayırmıştım. Planet Hollywood, renkli dekorasyonu ile çocuklar için eğlenceli olabilir, üstelik NewYork Pass’ınızı da 10’ar dolarlık indirim olarak kullanabilirsiniz. Bir de çocukların favorisi, ColdStone’un nefis dondurmalarını yazmadan geçemeyeceğim. Biz ilk San Diego’da keşfetmiştik. Eğer dondurmayı hazırlarken bahşiş bırakırsanız çalışanlar dansederek şarkı da söylüyor. Yalnız dondurma boyutları tabii ki Amerikan ölçülerinde en küçük boy; Like It, orta boy Love It ve büyük boy Gotta Have It. En küçük boydan başlayıp paylaşmanızı tavsiye ederim.

NewYork’un sembollerinden biri olan, Rockefeller binasını mutlaka görmelisiniz. Yine önerim, sabahın erken saatlerinde giderseniz çok kişi olmadan rahat rahat fotoğraf çekme imkanınız olur. Binanın en üstünde camsız bir alanın olması, buradan çekilen resimleri çok daha güzel kılıyor. Binanın Art Deco tarzındaki tasarımı, Raymond Hood önderliğindeki bir mimarlar ekibinin eseriymiş ve 30’dan fazla sanatçının eserlerini merkezin çeşitli yerlerinde görmek mümkün.  Şehre yaz aylarında gitme şansınız olur ise Rockefeller center yanında her sabah NBC televizyonunun The Today Show’u sokakta insanların arasında çekiliyor. Çocuklar için enteresan bir deneyim olabilir, bu arada hemen orada Nintendo dükkanına da uğramak mümkün.

NewYork Pass kartın içinde İstanbul’a daha önce gelen BodyWorks sergisi ile beraber 3 farklı tema vardı. Biz bu sefer ‘The Art of the Bricks’ i seçtik ve çok da memnun kaldık.

Sanatçı Nathan Sawaya’nın binlerce lego parçası kullanarak yaptığı muhteşem sanat eserlerine bakarken, her birinin lego parçalarından oluştuğunu düşünmek inanılmaz.

Sanatta hakikaten sınır yok, bir çöp parçasından bile inanılmaz eserler yaratmak sadece insanoğlunun elinde.

Müze çıkışı herkesin ismini yazarak lego parçası ekleyerek yaptığı gemi ise muhteşemdi.  http://brickartist.com/

Çocukların müthiş keyif alacağı bir diğer aktivite için, Times Square’den çıkıp Hudson River 86. İskelede bulunan Intrepid Sea-Air-Space Museum’a gitmeniz gerekiyor bu sefer. Intrepid 1. Dünya Savaşı’ndan kalma bir uçak gemisi.

Bugün geminin kontrol odası ve uçuş güvertesi ziyaretçilere açılmış bir müze görevi görüyor. 1940’ların en hızlı savaş uçaklarından dünyanın en hızlı savaş uçağı A12’lere kadar çeşitli araçları güvertesinde görmek mümkün.

Bunların arasında yine içini ziyaret edebileceğiniz Growler denizaltısı ile Edson dertroyeri de var. Güverteden geminin iç kısmına girdiğinizde ise, çocukların saatler geçirebileceği çeşitli gösteriler ve oyunlar var. Uzayda hayatı gösteren çeşitli oyunlar ve uzay mekiği simülasyonu çok eğlenceli.

Müze 10’da açılıyor, mümkün olduğu kadar erken gitmekte fayda var, buraya okullar da eğitim amaçlı geldikleri için çok kalabalık oluyor. http://www.intrepidmuseum.org/

Times Square, öyle bir yer ki, sadece gündüz görmek yetmez, meydanın gece gündüz yanan neon tabelaları ve ambiyansını görmek için mutlaka gece de gitmelisiniz. Hatta önceden ayarlayıp gittiğiniz tarihlerde çocukların da keyif alacağı bir Broadway Show’unu hararetle izlemenizi öneririm.

Biz bu sene, ‘Wicked’ i izleme şansı bulduk ve çok keyif aldık. Küçük çocuklar için ‘Lion King’ ya da belki ‘Spider Man’ uygun olabilir. http://ppc.broadway.com/

Times Square’de dolaşırken, bu meydanla ünlenmiş kişilere de rastlamanız mümkün, sadece iç çamaşırı ile senelerdir elinde gitarı yaz kış şarkı söyleyen ‘Naked Cowboy’’a bu sene iki adet te ‘Naked Cowgirl’ katılmış. Hatta bu işi abartıp vücudunu ‘I Love NewYork’ diye boyamış bir başka bayan da çıplaklar ordusuna katılmıştı bu sene. www.nakedcowboy.com

Times Square; inanılmaz bir temponun olduğu, kalabalıkların oradan oraya koşuşturduğu bir yer sadece bir an bile olsa, tam ortada durup etrafınızdakilerin keyfini çıkarmaya bakın olur mu?

Diğer aktiviteler için Çocuklar ile NewYork Manhattan 1, 3 ve 4 yazılarımı da mutlaka okuyun..

ÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 1. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---1--bolum
ÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 2. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---2--bolum
ÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 3. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---3--bolumÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 4. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---4--bolum

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.