Çocuklarla New York ve Manhattan : 4. Bölüm

Bölgelerden sanırım biraz çıkacağım bu yazıda. Çünkü, amacım bu sefer müzeleri yazabilmek.

Hepsini tek bir seferde görebilmek mümkün değil, ayrıca her müzeden çocuklar hoşlanmayabilir de.

Tabii çocuklar yaşça büyük ve sanat eserleriyle ilgileniyorlarsa, o zaman belki de gezinizin ana fikri müzeler olmalı, çünkü o kadar çok ve çeşitli müze var ki, hepsi başlı başına birer günlük aktiviteler.

Çocukların, en çok keyif alacağı müzelerin başında, American Museum of Natural History geliyor. Burası , dünyanın en büyük doğa tarihi müzesi. Dört bloğu kaplayan alanı ile, bugün 30 milyondan fazla parçaya ev sahipliği yapıyor.  En popüler yerler arasında Dinozorlar Sergisi ve yakın zamanda yenilenen Okyanus Hayatı Salonu var.

Dinozorlar sergisinden etkilenmemek mümkün değil. Hatta salonda bulunan bir Barosaurus’un yavrusunu yırtıcının elinden kurtarmak için, nasıl şahlandığını gösteren düzenleme, orijinal fosillerden yapılmış. Yaklaşık 140 milyon yıl öncesinde yaşamış bir canlının, üstelik te devasa bir canlıyı görmek hepimizi ister istemez etkiliyor. Oğlumun rehberliğinde biraz da daha farklı gözlemliyorum. Bütün dinozor çeşitlerini küçüklüğünden beri ezbere biliyor, hatta birara paleontologist olacağını bile söylüyordu.

Müzede Komodo Ejderi, Afrika Filleri, Mavi Balina ve 1900 senesinde J.P.Morgan tarafından müzeye bağışlanan 563 karatlık dünyanın en büyük gökyakutunu görmek mümkün. http://www.amnh.org/

Çocuklar ile gitmek için önereceğim ikinci müze ise, Guggenheim. Aslında, içerik olarak çocukların belki de çok ilgisini çekmeyebilir ama, Babamın Penguenleri (Mr Poppen’s Penguins) filmini izleyen her çocuk için bence Guggenheim’in mimarisini görmek esprili olabilir. Her ne kadar yukarıdan aşağı kayan penguenler görmeyecek te olsalar…

Müzenin aslında ilginç bir hikayesi var. Solomon R.Guggenheim’in, Haziran 1943 yılında müzenin mimarı olan, Frank Lloyd Wright’a, sanat danışmanı  Hilla Rebay vasıtasıyla bir bina yapmasını istemesiyle başlıyor. Ama maalesef ne Guggenheim, ne de Wright müzenin 1959 yılında tamamlanmış halini görememiş. Wright, Guggenheim’ın Newyork’u seçmesini çok yadırgayarak 1949 yılında Arthur Holden’e yazdığı mektupta ‘Aslında dünyada birçok arzulanan şehir varken neden Newyork’u seçtiğini anlayamadığını ve şehri çok kalabalık, gürültülü ve mimari açıdan da yeterli bulmadığını’ söylemiş. Ama yine de Guggenheim’ın isteğine saygı duyarak, bugünkü yerine, Central Park’ın yanına inşa ediyor. Bugün, müzeden içeri adımınızı attığınız da aslında Wright’ın kendi konusunda ki dehasını hemen algılamaya başlıyorsunuz. Girişte, herkesin yatarak ya da kenarlara 45 derece dayanarak seyrettikleri mavi ışık oyunları ile Guggenheim’ın ambiansına kendinizi kaptırıyorsunuz.

Seyrettiğim filmler mi beni yanılttı bilmiyorum, ama ben nedense yukarıdan aşağı helozon olarak kat kat inen binada, koridorlarda yürüdükçe resimleri göreceğimi hayal etmiştim. Ancak sanatçıların eserleri genelde her katta bulunan galerilerin içerisinde yer alıyor ve koridorlarda herhangibir eser bulunmuyor. www.guggenheim.org

NewYork’ta ziyaret edebileceğiniz MOMA (Museum of Modern Art), Museum of Television and Radio, American Craft Museum, National Academy of Design, Jewish Museum gibi daha onlarca müze var. Çocukların ilgi alanlarına göre içlerinden birkaç tanesini daha seçebilirsiniz.

Bütün günün yorgunluğunun ardından  Village’da güzel bir yemeğe ne dersiniz? Ya da belki bu sefer çocuklar olmadan bir Jazz barı deneyebilirsiniz?

Yazımın en başında NewYork’u yazmanın ne kadar zor olduğunu belirtmiştim. Umarım bu dört yazı size NewYork’ta çocuklar ile yapılabilecekler aktiviteler ile ilgili ufak ta olsa fikir verebilir. 

Çocuklarla New York ve Manhattan bir yazı dizisidir. Yazının diğer bölümlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz :

ÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 1. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---1--bolumÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 2. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---2--bolum
ÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 3. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---3--bolumÇOCUKLARLA NEW YORK VE MANHATTAN : 4. BÖLÜM : http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cocuklarla-new-york-ve-manhattan---4--bolum

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.