Merak Edenlere: Türkiye'nin En İyi Kayak Merkezleri

Kayak merkezleri soğuk kış günlerini keyifli anlara dönüştürmek için en eğlenceli alternatiflerden biridir. İlk kar yağışı ile birlikte etkileyici bir hal alan kayak merkezlerinde, huzur kokan temiz havanın ve bembeyaz manzarayı izlemenin tadına vardıktan sonra, adrenalin ve heyecan dolu kayak sporlarını deneyimleme şansı bulabilirsiniz. Kış mevsiminin en eğlenceli aktivitelerinden biri olan kayak, ülkemiz için de büyük önem taşıyor. Coğrafi konumumuzun etkisi ile ülkemizde farklı mevsimler yaşandığı için deniz tatilinin yanı sıra kış tatili konusunda da oldukça şanslıyız ve farklı seçeneklere sahibiz. Bu önemli potansiyeli kullanan girişimcilerde geçtiğimiz yıllar içerisinde çok sayıda kaliteli kayak merkezi oluşturdu. Biz de sizlerle Türkiye’nin yüksek ilgi gören kayak rotalarını paylaşmak istiyoruz.

Palandöken (Erzurum)

Erzurum ‘un güneybatısında yer alan Palandöken Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri. Merkez yüksekliği 2200-3176 metre arasında.5 adet telesiyejle kayak pistlerine ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Ayrıca merkez çeşitli zorluk derecesine sahip 22 pisti ile her seviyedeki kayakçıya hizmet sağlıyor. Palandöken için ekim ve mayıs ayları kayak sezonu olarak kabul ediliyor. Palandöken’e ulaşmak ise şehir merkezinden sadece 7 km uzaklıkta bulunduğu için oldukça kolay.

1

Kartepe(Kocaeli)

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle kayak  severlerin özellikle hafta sonlarını eğlenceli hale getirmek adına gittikleri Kartepe Türkiye’nin yeni kayak merkezlerinden biri.Kolay orta ve zor  derecelerdeki pistleri merkezin geniş kitlelere hitap etmesini sağlıyor.3 adet telesiyej ile pistlere ulaşım sağlanıyor. Zirvesinde sadece 1 otel bulunmasına rağmen aşağı kısımlarında konaklama imkanı bulabileceğiniz birçok otel mevcut. Bu otelleri de zirveye çıkışın sadece 15-20 dakika sürmesinden dolayı tercih edebilirsiniz.

2

Uludağ (Bursa)

Ülkemizde kayak merkezi denildiğinde belki de akla gelen ilk ve tek yer olan Uludağ  Türkiye’nin en eski ve en çok rağbet gören yeri .Şehir merkezine sadece 36 kilometre uzaklıkta olan Uludağ Kayak Merkezi  Türkiye’ de kış turizminin kalbinin attığı yer olmakla birlikte ormanlarla kaplı müthiş bir doğaya sahip.Merkezin yüksekliği 1750 metre ve 2543 metre arasında değişiyor.Farklı zorluk derecelerine sahip 11 pist mevcut .Snowboard,alpin ve heli skiing tarzında kayak yapılabilir.Pistlere ulaşım ise 13 lift ve 7 telesiyej yardımı ile gerçekleştiriliyor. Aralık-Nisan ayları arasın Uludağ için kayak mevsimi olarak biliniyor.

3

Ergan (Erzincan)

Ergan Kayak Merkezi’nde çeşitli uzunluk ve zorluk derecelerine  sahip pistler bulunuyor. Ergan Dağı’nın yüksekliğinin 2970 metreye ulaşması sayesinde yılın önemli bir bölümünde kayak yapma fırsatına sahip olabilirsiniz. Türkiye’nin en  uzun kayak pistleri de burada bulunuyor ve merkezde siizi zirveye ulaştıracak bir teleferik sistemi de  mevcut.

4

Ilgaz Dağı (Çankırı)

Merkez Çankırı ve Kastamonu illerinin sınırında bulunuyor ve 2850 metre yüksekliğe sahip. Ilgaz Milli Parkı’nın içinde ve daha çok kayak sporuna yeni ilgi duyanların tercih ettiği bir yer .Bölgede zaman zaman oluşan yoğun sis nedeniyle özellikle inişler oldukça yavaş yapılıyor.Aralık- Nisan ayları arası kayak sezonu olarak kabul ediliyor.3 adet piste sahip olan merkez yeni başlayanlar içinde alıştırma sahaları sunuyor. Aynı zamanda bölgede konaklamak için birçok misafirhane  ve 5 adet otel bulunuyor.

5

Sarıkamış (Kars)

Çamurlu Dağı üzerine kurulu olan Sarıkamış Kayak Merkezi Kars  il sınırları içerisinde bulunuyor. Çam ağaçları arasında kalan 12 kilometre  uzunluğunda  ve 5 etaptan oluşan 2500 metre yüksekliğinde bir piste sahip. Kayak yaparken olağanüstü bir manzara da size eşlik ediyor.Pistlere ulaşım merkezden 2 adet telesiyej ile gerçekleşiyor. Sarıkamış Kayak Merkezi kar kalitesi açısından da dünyanın sayılı kayak merkezleri arasında ve beklentilerinizi fazlasıyla karşılamaya hazır.

6

Kartalkaya (Bolu)

Bir diğer önemi kayak merkezlerimizden biri de Kartalkaya Kayak Merkezi ve İstanbul’ yakınlığı sebebiyle bir cazibe merkezi konumunda. Köroğlu Dağları üzerine kurulu ve Bolu il sınırları içerisinde yer alıyor. Merkezin yüksekliği 1850 metre ve 2200 metre arasında değişiyor.Aralık ayının başlaması ile birlikte sezon başlıyor ve mart ayına dek kesintisiz devam ediyor. Kartalkaya Kayak Merkezi   ayrıca Türkiye’nin ilk profesyonel snowboard pistinin olması sebebiyle ayrı bir öneme sahip. Son olarak merkezde Mountain Resort, Dorukkaya Ski ve Grand Kartal Hotel gibi birçok büyük ve önemli otel iyi bir konaklama hizmeti için bulunuyor.

7