Shevchenko Parkı

İçerisinde bir botanik bahçe, bir hayvanat bahçesi ve bir de dolpinarium bulunan park, Kiev’de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca park içinde bir de tiyatro sahnesi yer almaktadır. Parkın yapımına 1804 yılında başlanmıştır. Bir sene süren çalışmalar sonucunda Shevchenko Parkı, 1805 yılında açılmıştır. Parkın yapımını, aynı zamanda Kırmızı Bina olarak bilinen Taras Shevchenko National University of Kyiv ’nin de kurucusu olan ünlü Vasiliy Karazin üstlenmiştir.

Park, Taras Shevchenko National University of Kyiv yanında yer almaktadır. Bundan dolayı park üniversite öğrencileri tarafından sıkça kullanılmaktadır. dersten sıkılan, hava almak isteyen, dinlenmek ya da spor yapmak isteyen öğrenciler bu parkta çokça zaman geçirmektedir. Parkta gezerken satranç oynayan öğrencilere denk gelmek oldukça olasıdır.

Parkın içerisinde bir anıt bulunmaktadır. Shevchenko Parkı, Ukrayna edebiyatının gelişmesinde çok önemli rol oynayan şair Taras Grigoroviç Şevçenko’ya adanmış bir parktır. Anıt, bu adamanın sembollerinden biridir.  Anıt, 6 Mart 1939 yılında, Shevchenko’nun 125. ölüm yıldönümünde açılmıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinde Shevchenko için yapılmış çeşitli anıtlar bulunmaktadır. Ancak bu parktaki anıt, bunların arasında en güzel olanıdır. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın özel ve resmi günlerinde bu anıta çiçekler bırakılmaktadır. Anıta Shevchenko’nun ölüm yıl dönümünü anmak için konmaya başlanan çiçekler bir süre sonra her önemli günde anıta çiçek sunmakla devam etmiştir

Park, Kiev vatandaşlarının ve misafirlerinin en gözde, zaman geçirdiği yerlerinden biridir. İçerisinde bir de restoran bulunmaktadır. Bu restoranda Ukrayna özgü birbirinden leziz yemekleri deneyebilirsiniz. Kiev’deki en önemli yürüyüş ve spor rotalarından olan parkın kafesinde bir şeyler içebilir, böylece molanızı da değerlendirebilirsiniz. Kiev’in önemli günlerinde parkta birçok kültürel etkinlik düzenlenmektedir. İnsanların buluşma noktalarından biri olduğu için aynı zamanda birçok grev ve protestonun başladığı noktalardan biridir.

Adres:Tarasa Shevchenko Blvd, Kiev

Yol Tarifi: M2 metrosundan “L'va Tolstoho” istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:Ulusal Opera Binası, St. Volodymyr's Katedrali, Ukrayna Sağlık Müzesi